6 Ndz. Zw./B

15 lutego 2015

1. Dziś rozpoczyna się Tydzień Trzeźwości. W nawiązaniu do starej tradycji chrześcijańskiej rozpoczyna się on w ostatnią niedzielę karnawału. Głównym motywem jego organizowania jest wynagradzanie Bogu za grzechy popełnione w czasie zabaw karnawałowych, włączenie wiernych w modlitwę przebłagania za pijaństwo i inne nałogi, a także wypraszanie łaski nawrócenia dla grzeszników.
    Jak ważne są inicjatywy Kościoła na rzecz trzeźwości, świadczą statystyki. W Polsce żyje prawie milion osób uzależnionych, od 2,5 do 4 mln pije ryzykownie i szkodliwie. Ponad 1,5 mln dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym. Polak spożywa średnio ponad 9,5 litra czystego alkoholu rocznie, a dodatkowo 3 litry alkoholu niezarejestrowanego. Jeden punkt sprzedaży przypada dzisiaj na około 300 mieszkańców.
  2. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. Wraz z nią rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przez modlitwę, pokutne uczynki i czynną miłość bliźniego przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych.
  3. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post (ilościowy). Przypominamy, że wstrzymanie się od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia, natomiast post (ilościowy), obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60-go. Prawo Kanoniczne które obowiązuje wiernych w Kan. 1252 mówi: „Do postu ilościowego zobowiązane są osoby pełnoletnie aż do rozpoczęcia 60 roku życia, a osobą pełnoletnią jest ten, kto ukończył 18 rok życia (Kan. 97)”. Rodzice jednak winni zatroszczyć się, aby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani są jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty
  4. Zaleca się pielęgnowanie zwyczaju zabierania dla nieobecnych poświęconego popiołu jako znak łączności z całym Kościołem rozpoczynającym okres pokuty.
  5. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu wypadają Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty.
  6. W piątki Wielkiego Postu Droga Krzyżowa – 1630, a w niedziele Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godzinie 1500, a po nich (o 1600) Msza Święta – i tak będzie przez cały Wielki Post. Za odprawienie Drogi Krzyżowej zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można również zyskać w piątki Wielkiego Postu za odmówienie po Komunii św. przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego modlitwy „O dobry i najsłodszy Jezu ... "
  7. Bóg zapłać za podjęcie kolejki, przygotowanie świątyni, sprzątanie i za złożoną ofiarę na środki czystości i kwiaty.  Na następny raz kościół posprzątają i przygotują: Skupień Mata, Jakielaszek Krystyna, Rydz Maria, Tomaszek-Stącel Jadwiga, Fołta Apolonia.
  1. Do Kasy Inwestycyjnej – na remont polichromii wpłynęły ofiary: całoroczna na rok 2015 Gać Nr 401 – 120,00 zł; Gać Nr 601 – 200,00 zł; Gać Nr 143 – 200,00 zł.
    „Bóg zapłać za już i proszę o jeszcze”.
  2. Parafia pw. Chrystusa Króla w Przeworsku zaprasza –  od poniedziałku 23 lutego o godz.: 1830 – na „Nauki przedmałżeńskie”. Może  w nich brać udział młodzież, która ukończyła 17 rok życia.