Akcja Katolicka

X.Proboszcz, Utworzono: . Opublikowano w Akcja Katolicka

„Akcja katolicka jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy w zorganizowanej formie najściślej współpracują z hierarchią kościelną w realizacji ogólnego celu apostolskiego Kościoła."

„Akcja Katolicka w Polsce, jest według Kodeksu Prawa Kanonicznego publicznym stowarzyszeniem wiernych erygowanym przez Konferencje Episkopatu Polski, działającym w całym kraju a w diecezji przez Biskupa Diecezjalnego".
„Akcja Katolicka, jako stowarzyszenie ogólnopolskie posiada osobowość prawną w Rzeczypospolitej Polskiej. Akcja Katolicka rządzi się statutem zatwierdzonym przez Konferencje Episkopatu Polski."

„Patronem Akcji Katolickiej w Polsce jest św. Wojciech. Świętem Akcji Katolickiej jest Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata." (wyciąg ze statutu A.K.) Cel i działalność Akcji Katolickiej określają art. 9 i 10 rozdziału II statutu.

Są dwa zasadnicze cele Akcji Katolickiej:
1) pogłębianie formacji chrześcijańskiej;
2) organizowanie współpracy z hierarchią w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.

Idea utworzenia Akcji Katolickiej została rzucona na początku XX stulecia przez Ojca Świętego Piusa X, a zrealizowana przez jego następcę Piusa XI. W Polsce została utworzona w latach 30. okresu międzywojennego, w pewnym okresie liczyła ponad 700 tys. członków, była bardzo żywa i przyniosła wiele wspaniałych owoców. Wybuch II wojny światowej, a następnie system totalitarny, przez ponad 50 lat wykluczał powstawanie ruchów czy stowarzyszeń o charakterze katolickim. Odnowiona Akcja Katolicka w Polsce powstała w 1995r. "
Z upoważnienia Konferencji Episkopatu Polski ks. Prymas Kardynał Józef Glemp, dekretem z dnia 2 Maja 1995 r. powołał Akcję Katolicką w Polsce.

Podstawowym terenem działania Akcji Katolickiej jest parafia, a działający w niej zespół Akcji Katolickiej jest komórką podstawową.

Do naszego POAK należą: Brożbar Anna – prezes, Brożbar Krzysztof, Brożbar Paweł, Cwynar Zofia, Duliban Stanisław, Fołta Aleksandra, Kielar Anna, Michniewska Teresa, Nawracała Maria, Pacuła Emil, Rożek Teresa, Stącel Tadeusz, Sysoł Anatol, Sysoł Zofia, Zając Anna, Zając Stanisław, Zając Zofia.

PROGRAM PRACY PARAFIALNEGO ODDZIAŁU
AKCJI  KATOLICKIEJ W GACI
NA ROK 2010

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Gaci, biorąc pod uwagę ramowy program pracy przygotowany przez Diecezjalny instytut Akcji Katolickiej i program roku duszpasterskiego na rok 2010 „Bądźmy świadkami miłości”, przedstawia opracowany przez Zarząd i Księdza Asystenta program działania na rok 2010.

I. FORMACJA
1. Systematyczne organizowanie comiesięcznych spotkań wszystkich członków Akcji Katolickiej, których stałymi punktami będą:
wspólna modlitwa członków Akcji Katolickiej ( koronka do Bożego Miłosierdzia w intencji zwaśnionych małżonków, członków rodzin, sąsiadów i znajomych),
• kwadrans ewangeliczny (Ewangelia wg św. Jana),
wspólne rozważanie materiałów formacyjnych na rok 20i0 „Bądźmy świadkami miłości”,
• kwadrans czytelniczy (zapoznanie z życiorysem Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki i homiliami Sługi Bożego Jana Pawła Ił),
dyskusja i wolne wnioski,
2. Zobowiązanie członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej do brania udziału w dekanalnych dniach skupienia w miejscach wyznaczonych przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej,
3. Udział osoby z Zarządu POAK w rekolekcjach dla prezesów.
4 Uczestnictwo w przynajmniej jednej 7 pielgrzymek do Strachociny (z krzyżami) Częstochowy bądź Przemyśla.
5. Wprowadzenie kandydatów na członków POAK w tematy i zagadnienia formacyjne.

II  AKCJA
1. Każdy członek POAK dla pogłębienia swojej wiały podejmie trud:
• codziennej modlitwy rodzinnej powierzającej Bogu swoje życie i bliźnich,
• świętowania niedzieli jako dnia poświęconego Bogu i najbliższym, wolnego od zakupów,
• pełnego udziału we Mszy Św.,
• adoracja Pana Jezusa w intencji Kapłanów i powołań kapłańskich w każde trzecie czwartki miesiąca,
• w każde pierwsze piątki miesiąca Komunia Św. wynagradzająca za grzechy niewierności ślubom złożonym Panu Bogu,
• lektury prasy katolickiej i książek religijnych.,
• czytania i rozważanie wybranych listów apostolskich,
2. Zarząd POAK zobowiązuje się do:
• prowadzenia dokumentacji POAK Gać zgodnie z wymogami
3. Członkowie POAK:
• zaangażują się w organizację Drogi Krzyżowej w plenerze,
• włączą się w obchody rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II oraz w ogólnopolską inicjatywę działania na rzecz najbiedniejszej młodzieży Dzieło Nowego Tysiąclecia”,
• współorganizują obchody 50-cio lecia święceń kapłańskich ks. seniora prałata Stanisława Biegaja,
• zorganizują pielgrzymkę do Sieteszy do Kaplicy św. Antoniego,
• wezmą czynny udział w uroczystości Bożego Ciała i odpustu parafialnego,
podejmą trud prowadzenia kroniki POAK,
• współorganizują festyn archiprezbiteralny,
• będą pamiętać o rodzinach wielodzietnych, osobach samotnych „ ubogich „ starszych i chorych w modlitwach jak również w konkretnym czynie ; np. pomoc przy zorganizowaniu spowiedzi i komunii św. w domu chorego w pierwsze piątki.