2 Wielkanocna A / 2020

X.Proboszcz, Utworzono: . Opublikowano w Ogłoszenia parafialne

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY, 19 kwietnia 2020

CZYLI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

1. " Z Bożą pomocą i dzięki ludzkiemu wysiłkowi, przechodzimy ten trudny czas w sposób łagodniejszy, niż można było się spodziewać. Nie ustawajmy jednak w błaganiach za świat pogrążony w pandemii i za naszą Ojczyznę. Módlmy się o życie wieczne dla zmarłych, zwłaszcza dla tych, których śmierć zastała nieprzygotowanych. Dla bliskich ofiar wirusa prośmy o łaskę utulenia w żalu i nadziei w Bogu. Polecajmy chorych, prosząc dla nich o rychły powrót do zdrowia. Ogarniajmy modlitwą także wszystkich troszczących się o chorych, a także wszystkie służby podejmujące walkę z epidemią. Polecam zatem, by kontynuować śpiew Suplikacji na zakończenie każdej Mszy świętych i nabożeństwa aż do odwołania. Warto odnowić zapomniany gdzieniegdzie zwyczaj śpiewu specjalnych pieśni błagalnych, a także modlitw w święto Św. Marka Ewangelisty oraz tzw. Dni Krzyżowych".

"Dziś w niedzielę Święta Miłosierdzia Bożego" - zahęca Prymas, "zjednoczyczmy się o 1500 w modlitwie błagalnej – słowami Koronki do Bożego Miłosierdzia o ustanie epidemii, prosząc za wszystkich zmarłych, chorych, zakażonych, a także o bezpieczeństwo dla tych, którzy się nimi opiekują".

2. Zgodnie rozporządzeniem Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży. Z tego obowiązku wyłączeni są duchowni sprawujący "kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania. W innych sytuacjach, np. w kościele, na terenie przykościelnym, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, kapłani są zobowiązani mieć maseczkę ochronną lub – zgodnie z przepisami – zakryć usta i nos" – powiedział rzecznik Episkopatu.

3. Zgodnie z zarządzeniem władz państwowych z dniem 20 kwietnia 2020 r. ulega zmianie przepis określający liczbę osób mogących uczestniczyć w liturgii. Liczba osób zostaje uzależniona od powierzchni kościoła, przeznaczonej na modlitwę, przy zastosowaniu przelicznika - 1 osoba/ 15 m2.

W naszym kościele łączna powierzchnia przeznaczona na modlitwę wynosi 324 m2 (przedsinek 16 m2 + pod chórem 36 m2 + nawa 272 m2). Wobec powyższego – w liturgii może uczestniczyć 21 osób, które zachowują odstęp między sobą minimum 2 m.

Do liczby tej nie wlicza się kapłana oraz osób posługujących podczas Mszy Świętej.

Na drzwiach kościołów należy wywiesić informację dotyczącą liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii w danym kościele i należy ten przepis właściwie egzekwować. Wejście przez zakrystię do kościoła, jak również samą zakrystię, proszę zarezerwować dla duszpasterzy i osób posługujących.
Proszę, dopomuc w przestrzeganiu zapisu tego zarządzenia. Jego złamanie grozi konsekwencjami prawnymi dla Parafii i Księdza Proboszcza.

4. "Bóg zapłać" za podjęcie kolejki, oraz za ofiarę na kwiaty i środki czystości. W tym tygodniu w SOBOTĘ tj.: 25. IV. 2020 r. o godz.: 800 dyżur podejmą: Golara Maria, Skawina Jerzy, Majcher Katarzyna, Kosior Beata, Dubiel Zdzisław, Adamczak Monika.

 

Załączniki:
Pobierz plik (Słowo Metropolity Przemyskiego.pdf)Słowo Metropolity Przemyskiego[ ]122 kB
Copyright © 2020 Parafia Wniebowzięcia NMP w Gaci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.