Św. Bożej Rodzicielki Maryi - A / 2023

1 stycznia 2023

1. W pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023 Kościół celebruje liturgiczną uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Dziś stajemy obok Maryi, prosząc Trójjedynego Boga o błogosławieństwo w Nowym Roku dla naszych rodzin, dla ojczyzny i całego świata. Nie wiemy, jaki ten rok będzie, ani co przyniesie. Ale z wielowiekowych doświadczeń naszego narodu wynika, że Matka Boga i nasza Matka nigdy nas nie zawiodła, zwłaszcza w trudnych chwilach.
Niech ten kolejny, rozpoczynający się rok 2023 dla nas wszystkich, dla naszych rodzin, dla naszej wspólnoty parafialnej i dla naszej ojczyzny będzie czasem prawdziwie błogosławionym!

2. W nadchodzącym tygodniu przypada *pierwszy czwartek miesiąca – a w nim „Godzina Święta” od 1600 - 1700 tzn. chwila modlitwy o nowe powołania do służby w Kościele; *pierwszy piątek miesiąca – dzień Komunii Świętej wynagradzającej Bożemu Sercu za wszystkie grzechy nasze i świata; porządek Mszy Św – 730, 1030 i 1700; O godz.: 1500 wystawienie Najświętszego Sakramentu – Koronka do Bożego Miłosierdzia – Adoracja Najświętszego Sakramentu w tym czasie również okazja do spowiedzi trwającej do Mszy Świętej; *oraz pierwsza sobota miesiąca – (odwiedziny u chorych i seniorów w sobotę do południa od godz. 800.; natomiast po Mszy świętej nabożeństwo różańcowe /pierwszosobotnie/ ku czci Niepokalanego Serca Bożej Matki. Serdecznie zachęcam do udziału.

3. W piątek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego, ale co tłumaczymy również jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat”.

4. W uroczystość Objawienia Pańskiego rokrocznie obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Dlatego do puszek tego dnia będą zbierane ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Już dziś gorąco polecam tę dodatkową składkę ofiarności Parafian!

5. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Po Mszy popołudniowej zapraszam na spotkanie Parafialną Radę Duszpasterską. W tym samym czasie odbędzie się spotkanie dla Czcicielii serc NSPJ i NSMB.

6. Składam serdeczne „Bóg zapłać” za te spotkaniamodlitewno – kolędowe i za wszelkie dobre słowo wsparte ofiarą przeznaczoną dla ministrantów i na cele parafialne. Chcących rozmawiać o problemach konkretnej rodziny, ale także o sprawach naszej parafialnej wspólnoty, lub też aby poświęcić nowy dom proszę, aby uzgodnić indywidualnie termin wizyty.

7. Do Kasy Inwestycyjnej wpłynęły następujące ofiary: R3 = 250,00 zł; Ziemniak Gać nr 314 = 1000,oo zł; Gać nr 268 = 200,00 zł + 120,00 zł /całoroczna/; Gać nr 44 = 150,00 zł /całoroczna + śmieciowe/.

8. "Bóg zapłać" za podjęcie kolejki, oraz za ofiarę na kwiaty i środki czystości. W tym tygodniu – w sobotę – dyżur podejmą: Monika Adamczak, Dorota Grzelak, Beata Kosior, Jerzy Skawina, Maria Golara.