Sakrament bierzmowania

X.Proboszcz, Utworzono: . Opublikowano w Sakramenty

"Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc wkładali Apostołowie na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego" (Dz 8, 14-17).

Młodzież naszej parafii przygotowuje się do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej począwszy od chwili przystąpienia do I spowiedzi i Komunii św.

Bezpośrednie przygotowanie dokonuje się w gimnazjum, w ciągu trzech lat nauki na katechezie szkolnej i parafialnej, pracy nad własnym charakterem. Po otrzymaniu pozytywnej oceny z nauki na katechezie od  Siostry  Katechetki zdają egzamin przed dekanalnym wizytatorem katechezy.

Kandydaci do bierzmowania przystępują do comiesięcznej spowiedzi. Uczestniczą we Mszy św. a po mszy specjalna nauka.

Osoby spoza parafii, pragnące przystąpić do Sakramentu Bierzmowania w naszym kościele, muszą przedstawić już we wrześniu pisemną zgodę Proboszcza parafii, do której należą, metrykę chrztu. (Metrykę czyli świadectwo chrztu św. muszą przedstawić także kandydaci z naszej parafii, jeśli byli ochrzczeni w innej parafii).

O dopuszczeniu do Sakramentu Bierzmowania decyduje Ks. Proboszcz.

Osoby starsze pragnące przyjąć Sakrament bierzmowania proszone są o osobisty kontakt z Ks. Proboszczem odpowiedzialnym za przygotowanie do bierzmowania. Indywidualnie będą przygotowywały się do egzaminu przed bierzmowaniem. Mają obowiązek uczestniczyć w modlitewnych spotkaniach ogłaszanych dla kandydatów.

Bierzmowanie udoskonala łaskę chrztu; jest ono sakramentem, który daje Ducha Świętego, aby głębiej zakorzenić nas w synostwie Bożym, ściślej wszczepić w Chrystusa, umocnić naszą więź z Kościołem, włączyć nas bardziej do jego posłania i pomóc w świadczeniu o wierze chrześcijańskiej słowem, któremu towarzyszą czyny (KKK 1316).

Świadek bierzmowania:

Prawo kościelne wymaga, aby świadek bierzmowania spełniał następujące warunki:

1. miał ukończony 16 rok życia,
2. sam przyjął sakramenty wtajemniczenia (chrzest, eucharystia, bierzmowanie),
3. prowadził życie zgodne z wiarą,
4. może być to ojciec lub matka chrzestna.