Najświętszy Sakrament

X.Proboszcz, Utworzono: . Opublikowano w Sakramenty

MSZE ŚWIĘTE:

- niedziele i święta 730, 1030, 1500,

- dni powszednie 1800

Najświętszy Sakrament jest to prawdziwe Ciało i prawdziwa Krew Pana Jezusa pod postaciami chleba i wina. Pan Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament w Wielki Czwartek podczas Ostatniej Wieczerzy.

Mamy obowiązek uczestniczyć we Mszy św. w następujące dni:

Wszystkie niedziele;

1. uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia);
2. uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia); "
3. uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia);
4. uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało);
5. uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia);
6. uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

 

NSTRUKCJA O PRZYGOTOWANIU DZIECI
DO PIERWSZEJ SPOWIEDZI i KOMUNII ŚWIĘTEJ

  1. Rozbudzenie i wzmocnienie życia religijnego w dużej mierze zależy od dobrego przygotowania dziecka do pierwszej spo­wiedzi i Komunii Świętej. Stanowi ono najlepsze przygotowa­nie religijne dziecka na całe życie. W przygotowaniu tym uka­zujemy wewnętrzne powiązania pomiędzy sakramentem chrztu, pokuty i Eucharystii.
  2. Zdarzają się przypadki, że dzieci uczęszczające na katechiza­cję, przygotowującą do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej, są nie ochrzczone. Dlatego katecheci już w pierwszych miesią­cach katechizacji powinni zażądać od rodziców dzieci metryki chrztu świętego. Dla dzieci nie ochrzczonych należy zorgani­zować dodatkowe przygotowanie do przyjęcia sakramentu chrztu świętego (zob. Obrzędy wtajemniczenia dzieci, które osiągnęły wiek katechizacyjny w: Obrzędy chrześcijańskiego wtajemniczenia dorosłych).
  3. Przygotowanie do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej we­dług programu przyjętego przez diecezję.
  4. Odpowiedzialnym za przygotowanie dzieci do Pierwszej Ko­munii Świętej jest proboszcz parafii, na terenie której mieszka dziecko. Współodpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej są inni księża pracujący w para­fii oraz katecheci zakonni i świeccy.
  5. Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej winno odbyć się w parafii zamieszkania dziecka. Proboszcz parafii powinien uzmysłowić rodzicom dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej sens i znaczenie parafii, w której ma odbyć się to ważne wydarzenie. W myśl synodalnej „Instrukcji o katechi­zacji” w punkcie 9a czytamy „dziecko przystępuje do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej (...) we własnej parafii; jeżeli ro­dzice życzą sobie czegoś innego, nie należy robić trudności”. Tacy rodzice powinni złożyć stosowne deklaracje, potwierdzo­ne przez proboszcza miejsca zamieszkania, informujące o miej­scu uczestnictwa ich dziecka w katechezie parafialnej.
  6. Określenie parafii bezpośredniego przygotowania i przystąpie­nia dziecka do Pierwszej Komunii Świętej należy rozstrzygnąć we wrześniu, poprzedzającym roczne spotkania formacyjno-organizacyjne.
  7. Proboszcz podejmuje de­cyzję o dopuszczeniu dziecka do pierwszej spowiedzi i Komu­nii Świętej na podstawie:

    a) systematycznej, całorocznej katechizacji szkolnej;
    b) systematycznej, comiesięcznej katechizacji parafialnej;
    c) uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i nabożeństwach szkolnych i parafialnych;
    d) odpowiedniego poziomu wiedzy religijnej.

    Dziecko nie uczęszczające na katechizację i nie uczestniczące w niedzielnej Mszy Świętej i nabożeństwach szkolnych i parafialnych nie może być dopuszczone do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.

  8. Przygotowanie do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej od­bywa się w czasie systematycznej katechizacji parafialnej we­dług programu zatwierdzonego przez Biskupa Płockiego. Dla dzieci uczęszczających do klas drugich i ich rodziców należy zorganizować cykl nabożeństw, związanych z poświęceniem i wręczeniem pamiątek pierwszokomunijnych:
    • wrzesień - nabożeństwo rozpoczynające przygotowanie;
    • październik - nabożeństwo różańcowe; poświęcenie różań­ców;
    • listopad - nabożeństwo za zmarłych;
    • grudzień - poświęce­nie medalików;
    • luty - Msza Święta z poświęceniem świec;
    • marzec - udział w rekolekcjach wielkopostnych; poświęce­nie książeczek do modlitwy;
    • kwiecień/maj - nabożeństwo przygotowujące do pierwszej spo­wiedzi świętej; rachunek sumienia.
  9. Przed samą uroczystością należy organizować w kościele spo­tkania dla dzieci i ich rodziców, poświęcone sprawom prak­tycznym. Celem spotkań jest zaznajomienie z przebiegiem i porządkiem uroczystości.

  10. W przygotowaniu dzieci do pierwszej spowiedzi świętej należy zwrócić uwagę na kształtowanie postawy pokuty i nawrócenia.
  11. Pierwsza spowiedź dziecka powinna stać się dla niego zachętą i bodźcem do głębszego życia religijnego. Kapłani winni z wielką delikatnością i dobrocią podejść do dziecka, aby umożliwić mu religijne przeżycie tego sakramentu. Zaleca się, aby spowiedź ta odbywała się w ramach nabożeństwa pokut­nego (zob. Obrzędy pokuty). Gdy jest duża grupa dzieci, nale­ży wyznaczyć godziny spowiedzi dla poszczególnych mniej­szych grup.
  12. Należy starannie przygotować liturgię Mszy Świętej. Przebieg Mszy Świętej z udziałem dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej winien być następujący:

a) powitanie dzieci i ich rodziców zgromadzonych przed ko­ściołem;
b) pokropienie wodą święconą;
c) błogosławieństwo rodziców;
d) procesjonalne wejście do świątyni;
e) rozpoczęcie Mszy Świętej hymnem Chwała na wysokości Bogu;
f) dostosowane czytania (wykonują rodzice);
g) modlitwa wiernych i procesja z darami, z zaangażowaniem dzieci, rodziców, katechetów i wychowawców;
h) dziękczynienie po Komunii Świętej, w formie responsoryjnej modlitwy.

13.  Zaleca się założenie przez dzieci ujednoliconego stroju komu­nijnego (najlepiej alby).

14. Usilnie zaleca się, aby domowe zgromadzenia rodzinne z racji Pierwszej Komunii Świętej miały charakter religijny.

15. Zachęca się dzieci i rodziców do uczestnictwa w nabożeń­stwach tzw. Białego tygodnia. Należy uczulić rodziców, że ich częsta spowiedź i Komunia Święta jest dla dziecka skutecznym przykładem życia sakramentalnego.

16. W kancelarii parafialnej powinna znajdować się księga, w któ­rej zapisuje się imiona i nazwiska przystępujących dzieci do Pierwszej Komunii Świętej.

Copyright © 2020 Parafia Wniebowzięcia NMP w Gaci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.