Sakrament chrztu św.

X.Proboszcz, Utworzono: . Opublikowano w Sakramenty

Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga. Nazywamy go darem, łaską, namaszczeniem, oświeceniem, szatą niezniszczalności, obmyciem odradzającym, pieczęcią i wszystkim, co może być najcenniejsze. Darem - ponieważ jest udzielany tym, którzy nic nie przynoszą; łaską - ponieważ jest dawany nawet tym, którzy zawinili; chrztem - ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie; namaszczeniem - ponieważ jest święty i królewski (a królów się namaszcza); oświeceniem - ponieważ jest jaśniejącym światłem; szatą - ponieważ zakrywa nasz wstyd; obmyciem - ponieważ oczyszcza; pieczęcią - ponieważ strzeże nas i jest znakiem panowania Boga (św. Grzegorz z Nazjanzu, Orationes, 40, 3-4: PG 36, 361 C).

Kodeks Prawa Kościelnego, który z woli Chrystusa szafuje wszystkimi sakramentami, mówi tak:

Kan. 874 – § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1) jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2) ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3) jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4) jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5) nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

Z tych zapisów wynika wprost, że ojcem chrzestnym ani matką chrzestną nie może zostać katolik niemający sakramentu bierzmowania albo katolik żyjący w związku niesakramentalnym, albo taki katolik, który szerokim łukiem omija kościół, a do sakramentów świętych przystępuje już nawet nie od wielkiego dzwonu, ale nie przystępuje w ogóle.

Sakrament Chrztu św. udzielany jest w naszym kościele: w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, w II dzień Świąt Bożego Narodzenia oraz w Poniedziałek Wielkanocny zawsze na Mszy św. o godzinie 10.30.
Chrzest św. jest udzielany w czasie uroczystej Eucharystii z licznie zgromadzonym ludem Bożym. Ma więc głęboki, wspólnotowy charakter, gdyż nowo ochrzczone dziecko jest uroczyście włączone do wspólnoty Kościoła. Zgłoszenia dziecka najlepiej dokonać na ok. 2 tygodnie przed planowanym terminem chrztu w kancelarii parafialnej.

Dokumenty konieczne do chrztu, które przedstawiają rodzice lub prawni opiekunowie:

Akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego oraz swoje dowody osobiste.

W księdze chrztów zapisywane są dane osobowe rodziców i chrzestnych, data i miejsce urodzenia, imiona i nazwiska rodziców (dziadków dziecka), data i miejsce ślubu kościelnego. Wpisywane są także nazwisko i imię chrzestnych, dokładny adres ich zamieszkania. Za rodziców chrzestnych należy wybierać osoby wierzące tzn. praktykujące, bierzmowane i na tyle dojrzałe, by mogły wypełniać obowiązki wynikające z podjęcia zadania wspierania w religijnym i moralnym wychowywaniu dziecka.

Rodzice i chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi św. i przyjąć Komunię św. w intencji dziecka, dlatego otrzymują przy wpisywaniu dziecka do Księgi Chrztu tzw. "kartki do spowiedzi", które wręczają kapłanowi przed rozpoczęciem spowiadania.

Na uroczystość chrztu należy przybyć 10 minut przed rozpoczęciem Mszy św., przynieść świecę chrzcielną i białą szatę. Rodzice chrzestni nie mieszkający w naszej parafii przynoszą zaświadczenie od Ks. Proboszcza parafii w której mieszkają, potwierdzające ich kwalifikacje religijno moralne i karteczki od spowiedzi.

Pierwsze imię nadawane przez katolickich rodziców dziecku powinno być imieniem świętego lub błogosławionego, tak aby dziecko miało swojego patrona i orędownika u Pana Boga. Nadanie chrześcijańskiego imienia dziecku jest dowodem wiary rodziców.

W razie konieczności tzn. w niebezpieczeństwie śmierci dziecka, każda osoba może udzielić chrztu, pod warunkiem, że ma intencję uczynienia tego, co czyni Kościół i poleje wodą głowę kandydata, mówiąc: "Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (KKK 1284).

Copyright © 2020 Parafia Wniebowzięcia NMP w Gaci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.