XVII Niedziela Zwykła / B

26 lipca 2015

1. Dziś – siedemnasta niedziela w ciągu roku, a zarazem ze względu na przypadające dziś wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny – dzień wdzięczności rodzicom, dziadkom. Swoją modlitwą wyrażamy wdzięczność naszym rodzicom, dziadkom i emerytom za chleb zdobyty ich ciężką pracą.
  2. Bóg zapłać za podjęcie kolejki, za ofiarę na kwiaty i środki czystości. Proszę w sobotę na godz.: 800 następujące osoby: Barbara Natońska, Elżbieta Karczmarz, Adam Rydz, Katarzyna Słysz, Anna Kielar, Krystyna Zając.
  3. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Msza Święta wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o godz. 1800. Po Mszy Świętej nabożeństwo. Zachęcamy parafian i gości do uczczenia Matki Bożej, a także do modlitwy za poległych za Ojczyznę z okazji przypadającej w tę sobotę 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
  4. Za tydzień – osiemnasta niedziela w ciągu roku. W kościołach parafialnych można w tym dniu zyskać odpust zupełny, zwany odpustem Porcjunkuli, chyba że dekretem biskupa diecezjalnego został on przeniesiony na inny dzień w roku liturgicznym. Aby zyskać odpust zupełny, trzeba wypełnić przepisany czyn pobożny i zwykłe warunki odpustu. W tym wypadku przepisanym czynem pobożnym jest nawiedzenie kościoła parafialnego i odmówienie w nim modlitw: „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”. Zwykłe warunki odpustu to: spowiedź sakramentalna, Komunia i modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża. Nadto do zyskania odpustu zupełnego wymagane jest wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego. Zyskany odpust można ofiarować za siebie lub na sposób pomocy za jedną duszę w  czyśćcu cierpiącą.
  5. Przed nami sierpień, miesiąc pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a zarazem miesiąc pamięci o ważnych wydarzeniach z historii naszego narodu. Biskupi polscy apelują do nas i do wszystkich wiernych Kościoła katolickiego w naszej Ojczyźnie, abyśmy przeżyli go w trzeźwości. W związku z tym zachęcamy parafian i gości do podejmowania zobowiązań abstynencji od alkoholu w sierpniu lub przez dłuższy okres czasu, a nawet aż do końca życia. Zachęcamy też do wstępowania w szeregi Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i urządzania wesel bez alkoholu.
  6. Sakramentalnym związkiem małżeńskim mają zamiar połączyć się:        Michał Bąk, s. Janusza i Bernardety Krauz, stanu wolnego,   zamieszkały Markowa                  i              Katarzyna Maria Lenar, c. Wojciecha i Bożeny Szpytma, stanu wolnego, zamieszkała Gać – Zapowiedź 2.