5 NIEDZIELA ZWYKŁA - C

7 lutego 2016

1.    Bóg zapłać za podjęcie kolejki, za ofiarę na kwiaty i środki czystości. Na  sobotę 13. II. 2016 r. o godz.: 900 proszę: Władysława Pańko, Anna Flak, Danuta Sochacka, Małgorzata Zając, Zofia Dłużej.

2.    Do Kasy Inwestycyjnej na renowację polichromii w nawie głównej wpłynęły ofiary: Gać Nr. 110 = 12x10,00zł = 120,00zł;  Bezimienna – 200,00zł; „Bóg zapłać za już i proszę o jeszcze”.

3.    Podczas niedzielnej kwesty Orkiestra OSP Gać zebrała kwotę = 1376,00 zł. Organizatorzy - składają "Bóg zapłać".

4.    Rozpoczynający się dzisiaj 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w środę czas Wielkiego Postu oraz kwartalne dni modlitw o ducha pokuty w Kościele, niech zaowocują dobrymi postanowieniami i ich wierną realizacją, a wyłożona Parafialna Księga Trzeźwości – bodźcem do ich podjęcia.

5.    W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msza Święta z posypaniem naszych głów popiołem na znak pokuty o godz. 1700. Zachęcamy do licznego uczestnictwa oraz do podjęcia praktyk pokutnych w tym świętym czasie.

6.    Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego obowiązującego wiernych między 18 a rozpoczęciem 60 roku życia (post polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz na spożyciu jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia). Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

7.    Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

8.    W piątek natomiast rozpoczniemy nabożeństwa drogi krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich parafian o 1630  a potem Msza św. Natomiast od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, popołudniami o godz. 1500  będziemy śpiewać gorzkie żale i będziemy słuchać nauk pasyjnych - a po nich Msza św. około 1600.

9.    Zarówno do odprawiania tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego. Możemy go ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.

10.    Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17).

11.     Sakramentalnym związkiem małżeńskim mają zamiar połączyć się:

Hawro Piotr Adam s.  Marka i Anny z d. Kucha zamieszkały Husów, stanu wolnego          i
Kusz Edyta Małgorzata c. Marka i Marii z d. Brożbar zamieszkała Gać, stanu wolnego
–Zapowiedź 2.

Kulpa Grzegorz s. Józefa i Marii z d. Kusy zamieszkały – Jagiełła, stanu wolnego        i
Ząbroń Sabina Agata c. Zygmunta i Krystyny Kochmańska zamieszkała Gać, stanu wolnego
–Zapowiedź 1.

Gdyby ktoś wiedział o istniejących przeszkodach do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego pomiędzy tymi narzeczonymi zobowiązany jest w sumieniu poinformować Urząd Parafialny.