6 Nd zw B / 2024

11 lutego 2024

1. W tę ostatnią karnawałową niedzielę słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa „Jeśli zechcesz…”. Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw. A my ze swojej strony podejmijmy trud otwarcia się na Jego łaskę, może podejmijmy pewne zobowiązania z racji na rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu, a dzisiaj rozpoczynający się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu…

2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego.

3. W najbliższą środę przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msza Święta z posypaniem na znak pokuty naszych głów popiołem o godz.: 1700. Zachęcam do licznego uczestnictwa oraz do wejścia w ten święty czas. Tego dnia rozpoczynamy Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, na Mszy Świętej będzie można materialnie wspomóc nasz archidiecezjalny oddział CARITAS przez złożenie ofiary.

4. CARITAS na czas Wielkiego Postu proponuje nam wiele akcji dobroczynnych. Będziemy o nich informować na bieżąco, o jednej już dziś chcę powiedzieć: chodzi o „Jałmużnę postną” – do specjalnie przygotowanej skrzynki umieszczonej na tylnej ławce po lewej stronie kościoła, można przekazywać zaoszczędzone pieniądze, które wydalibyśmy na różnego rodzaju przyjemności. Nieco później dotrą też skarbonki a zebrane ofiary z naszą jałmużną postną przyniesiemy podczas Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

5. Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. W najbliższy piątek po Mszy Świętej rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej - godz. 1730.  Natomiast od przyszłej niedzieli – pierwszej Wielkiego Postu popołudniami o godz. 1500 będziemy śpiewać Gorzkie Żale i słuchać nauk pasyjnych. A po nabożeństwie, około 1600 – Msza Św.

7. Bóg zapłać za podjęcie kolejki, za ofiarę na kwiaty i środki czystości. W sobotę proszę o podjęcie kolejki: Zofia Hawer, Monika Pieczko, Anna Michalik, Anna Dzień, Edward Kochmański, Łyszczarz Justyna,

8. Do Kasy Inwestycyjnej wpłynęły ofiary: Wyczarska Marta Gać 575 = 200,00 + 120,00 (całoroczna).Bóg zapłać, za już i proszę o jeszcze”.