X.Proboszcz, Utworzono: . Opublikowano w Historia

Parafia Gać jest jedną ze starszych w diecezji przemyskiej. Pierwsze wzmianki o miejscowości znajdują się z zapisie odnoszącym się do dziesięcin biskupich diecezji rzymskokatolickiej w Przemyślu i  datowane są na rok 1424. Parafia musiała powstać przed rokiem 1446, co wnioskujemy z zapisu w tychże kronikach o proboszczu księdzu Jakubie z Gaczi. Na początku XVII wieku parafia stała się filią probostwa w Kańczudze. Taki stan trwał do roku 1876, kiedy dzięki staraniom ks. Bronisława Markiewicza została odnowiona samodzielna placówka.
Od początków parafii i miejscowości upłynęło już ponad 500 lat. Okres ten obfitował w szereg ważnych wydarzeń, dzięki którym nazwa miejscowości stała się bardziej znana i popularna w diecezji, a nawet w kraju. Jednak dotychczas parafia nie doczekała się własnego opracowania.

Cdn wkrótce...