Wspólnoty parafialne. W Kościele od wieków rozwijały się różnorodne bractwa, wspólnoty, ruchy, sodalicje, towarzystwa i stowarzyszenia. Odgrywały one zawsze rolę formacyjną oraz społeczną. Po Soborze Watykańskim II, w ramach odnowy Kościoła, nastąpił bardzo dynamiczny rozwój ruchów i stowarzyszeń. Z jednej strony powstawały nowe, z drugiej zaś odradzały się już istniejące. Ten nowy dynamizm ruchów określony został jako "wiosna Kościół". Ta wiosna pojawiła się również w naszym lokalnym Kościele, w naszej Wspólnocie parafialnej. Dlatego z radością przekazuję Wam, Drodzy Parafianie informacje na temat tych wspólnot, które działają w naszej Wspólnocie. Mimo wszystko, zaskakująca jest ich różnorodność i bogactwo.

Wszystkich Parafian czytających materiał, zachęcam do podjęcia decyzji przyłączenia się do jednej z przedstawionych Wspólnot. Każdy może dziś znaleźć swoje miejsce w Kościele, aby bardziej włączyć się i zaangażować w budowanie Chrystusowego Królestwa tu na Ziemi.
Bóg zapłać za współpracę przy redakcji niniejszego leksykonu.