27 Niedziela zwykła

7 października 2012

1.
Bóg zapłać za podjęcie kolejki. Na następny raz tj. w sobotę na godz.: 900 do sprzątania kościoła i otoczenia kościelnego przyjdą: Rożek Teresa, Rogala Władysława, Kurpyta Zofia, Kurpyta Kazimiera, Balawejder Maria, Ulma Helena.

2. Do Kasy Inwestycyjnej na remont kościoła wpłynęła ofiara: R3 – 740,oo zł.

3.
Dzisiejsza niedziela jest obchodzona jako Niedziela Miłosierdzia. Rozpoczyna ona Tydzień Miłosierdzia. Zawsze chętnie korzystamy z Bożego miłosierdzia, ale Bóg chce, żebyśmy też i my byli w świecie Jego narzędziami w czynieniu miłosierdzia wobec innych.

4.
Rozpoczął się miesiąc modlitwy różańcowej. Odmawiajmy różaniec indywidualnie i w rodzinach. W naszym kościele nabożeństwo różańcowe odprawiamy po skończonej Mszy czyli około godziny: 1730.

5.
Dnia 11 października nastąpi Uroczystość otwarcia Roku Wiary. W naszej parafii uroczyste otwarcie Roku Wiary nastąpi w niedzielę na Mszy św. o godz. 1030
Rok Wiary ogłosił Ojciec Święty Benedykt XVI listem apostolskim Porta Fidei. Papież pisał w nim m.in.: „Pragniemy, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją”.
Musimy sami zadać sobie pytanie, czy wystarcza nam to, co wiemy na temat zasad naszej wiary. Czy nasza wiedza pozwala nam odpowiedzieć na wszystkie pytania, które stawia nam dzisiejszy świat, kultura, środowisko, w którym żyjemy? Czy potrafimy w świetle wiary prowadzić z tym światem przekonującą dyskusję? Czy wreszcie nasza wiara jest dla nas źródłem radości i nadziei, bodźcem do działania, życia według jej zasad, miłości bliźniego? Czy wreszcie ta wiara napełnia nas tęsknotą za tym, Kto jest jej Źródłem – Bogiem w Trójcy Jedynym?
Nikt naszej własnej wiary za nas nie odnowi: ani biskup, ani proboszcz, ani siostra katechetka. Mamy zadanie do wykonania. Duchowni mają nam w tym pomóc. Nie są jednak wszechwiedzący. Czasem trzeba po prostu powiedzieć, jakiej pomocy się od nich oczekuje. Warto się upomnieć chociażby o więcej katechez na temat nauczania Kościoła zawartego w katechizmie czy dokumentach soborowych. Więcej rozważań Pisma Świętego, z którego przecież teksty katechizmu i przesłanie Soboru Watykańskiego II wynikają.
Sami jednak nie możemy spocząć na laurach i tylko czekać, aż wszystko nam zostanie podane na tacy. Na początek warto przejrzeć półki z książkami i sprawdzić, czy gdzieś wśród zakurzonych tomiszczy leży Katechizm Kościoła Katolickiego. Może znajdą się tam też niezbyt grube konstytucje soborowe. A potem jeszcze trzeba do nich samodzielnie zajrzeć i modlić się o światło Ducha Świętego. Proszę mi wierzyć, że branie spraw w swoje ręce jest zdecydowanie lepsze od nieustannego narzekania.

Oby ten rok, pełen zadań, był też rokiem łaski odnowienia wiary, której owocem będzie odważne świadectwo o Chrystusie.

6.
Za tydzień, podczas XII już Dnia Papieskiego, obchodzonego pod hasłem Jan Paweł II - Papież Rodziny będziemy się modlili o świętość polskich małżeństw i rodzin, o otwartość na dar życia, o mądrość dla ustawodawców, odwagę dla samorządów, aby wzmocnić rodzinę jako podstawową komórkę życia społecznego. Będziemy mieli okazję wspomóc dzieło, które od lat nazywane jest żywym pomnikiem Jana Pawła II. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" poprzez stypendia wspiera materialnie i duchowo ponad 2500 stypendystów z całej Polski, głównie z rodzin wielodzietnych. Dzięki ofiarności Polaków w kraju i poza jego granicami mogą oni realizować swoje marzenia edukacyjne. Tę inicjatywę Kościoła w Polsce Jan Paweł II określił już za życia, jako pomnik najbliższy jego sercu. Tym bardziej zachęcamy do wspierania jej modlitwą, dobrym słowem, cierpieniem i ofiarą. W przyszłą niedzielę podczas kwesty przy kościołach będziemy mogli wesprzeć także materialnie ten wyjątkowy pomnik wdzięczności budowany Błogosławionemu Papieżowi.