22 Niedziela zwykła

2 września 2012

1.
Bóg zapłać za podjęcie kolejki. Na następny raz w sobotę o godz.: 800 kościół posprzątają i przygotują: Słysz Katarzyna, Kielar Anna, Zając Krystyna, Łukasik Zofia, Wyczańska Marta.

2.
Do Kasy Inwestycyjnej na remont kościoła wpłynęły ofiary: R8-p.Stanisław = 1410.oo zł; R1= 700,oo zł.

3.
Z racji kończących się wakacji, chciałbym podziękować: „Bóg zapłać” młodzieży, która dała dobre świadectwo podczas rekolekcji wakacyjnych. Wspomnę, w tym roku 10 osób brało udział w rekolekcjach Ruchu Apostolstwa Młodzieży – niestety była to tylko połowa z pośród tych którzy brali udział w rekolekcjach RAM w ubiegłym roku. A dodam, że ten tygodniowy wyjazd kosztował z kieszeni Rodzica zaledwie 30 zł.

Na progu nowego roku szkolnego apelujemy o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże dokonuje się przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która stanowi osobiste spotkanie z Panem na Łamaniu Chleba.
Jutro, tj. 3 września, rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. O godz.: 815, zapraszamy do kościoła dzieci i młodzież, rodziców i grono pedagogiczne na Mszę Świętą, w czasie której modlić się będziemy o błogosławieństwo Boże w nowym roku.

4.
W tym tygodniu przypada: pierwszy czwartek miesiąca – dzień, w którym adorujemy Najświętszy Sakrament i modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne – Godzina Święta; pierwszy piątek – szczególna okazja do pojednania się z Bogiem– do południa odwiedziny u chorych i seniorów a wieczorem Nabożeństwo Pierwszopiątkowe.
Zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny.

5.
W sobotę, 8 września będziemy obchodzili święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Uczcijmy urodziny naszej Matki modlitwą i uczestnictwem we Mszy Świętej.

6.
Intencje w tym tygodniu:

ND02 ……………………………
1030 – +Bronisław Tonię;
1500 – za parafian;
PN03 –  815  – o błogosławieństwo Boże w nowym roku szkolnym i katechetycznym;
1800 – +Stanisław Fołta z int. Syna Piotra;
WT04 – ++Józefa Stańko i Stanisława Bącal;
ŚR05 – +Stanisław Jakielaszek;
CZ06  – za dusze cierpiące w czyśćcu;
PT07 – Wg. Intencji Ofiarodawcy;
SB08 – +Michał Wyczarski w 49-ą rocznicę;
ND09 – 730 – ++Władysław w 6-ą rocznicę śmierci oraz za +Marię Kud;
1500 – za parafian;

7.
Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej
Pierwsza Przeworska Drużyna Harcerzy ogłasza nabór do drużyny. W pierwszym tygodniu września w Zespole Szkół druhowie przeprowadzą akcję naborową do zastępu w Gaci.
Zapraszamy wszystkich chętnych chłopców najlepiej w wieku 10-13 lat.
Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z działalnością harcerską. Wszelkie pytania proszę kierować bezpośrednio do druha Mateusza Gacha lub na adres podany na tablicy ogłoszeń.
Harcerstwo to wielka przygoda i szkoła życia.
Jeżeli takie słowa jak: "Szare Szeregi", "Rudy", "Akcja pod Arsenałem", czy "Ojczyzna–Nauka– Cnota" przemawiają do ciebie, odpowiedz na wezwanie!
Czuwaj!

P  R  O  Ś  B  A

Parafia Wańkowa położona jest w Bieszczadach pomiędzy Leskiem a Ustrzykami Dolnymi. Do tutejszej parafii należą miejscowości: Wańkowa, Brelików, Leszczowate, Paszowa, Serednica i Wola Romanowa; liczy niespełna 1000 mieszkańców, obejmuje dość duży obszar. Msze św. odprawiane są w  4 kościołach.

Jest położona na terenach, na których kiedyś mieszkali grekokatolicy. Po wojnie w roku 1947 wysiedlono ich na ziemie zachodnie Polski, a na to miejsce osiedlili się mieszkańcy przeludnionych miejscowości z okolic Dębicy, Ropczyc, a także z Podhala, z okolic Nowego Targu i Limanowej. Pozostały opuszczone cerkwie, które po wyremontowaniu służą jako kościoły katolickie. W mojej parafii Wańkowa są trzy takie kościoły.

Miejscowość Serednica liczy 21 rodzin, czyli 76 osób. Mieszkańcy Serednicy, kiedyś pracowali w  Państwowym Gospodarstwie Rolnym - PGR. Po przemianach w 1989 r. ludzie ci zostali bez pracy. Niektórzy znaleźli zatrudnienie, inni wyjechali zagranicę, a pozostali żyją z zasiłków dla bezrobotnych lub z rent i emerytur.

W Serednicy jest obecnie kaplica utworzona na strychu jednego z budynków dawnego PGR-u. Do tej pory tam są odprawiane Msze św.

Zaistniała konieczność budowy kaplicy ze względu na zły stan budynku i przeciekający dach. W 2010 roku rozpoczęliśmy budowę kościoła – kaplicy (12m x 8m). W ubiegłym roku w jesieni został wykonany dach. W tym roku zostały wstawione okna i wykonano tynkowanie wnętrza. Od wielu lat składamy pieniądze na budowę kościoła, ale przy takiej liczbie mieszkańców trudno nam podołać takiej inwestycji gdyż koszty budowy przerastają nasze możliwości. Dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc do Was, jeśli chcielibyście wesprzeć nas w tej sprawie. Każda dobrowolna ofiara będzie dla nas przydatna, i za każdą ofiarę będziemy Wam wdzięczni.

Ja dodam od siebie, "przedstawiciele Parafialnej Rady Duszpasterskiej z Parafii Wańkowa reprezentujący Serednicę przyjadą do nas w najbliższą niedzielę. Będą kwestować do puszek na placu obok naszego kościoła. Zachęcam Was, abyście ofiarnie wsparli potrzebujących.

Na zakończenie ksiądz Proboszcz z Wańkowej dodaje: „Wszystkim Wam, ks. Proboszczowi i parafianom z góry dziękujemy i życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pomyślności we wszystkich Waszych poczynaniach”.

SZCZĘŚĆ BOŻE!