PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

21 kwietnia 2014

1. Bóg zapłać za podjęcie kolejki i przygotowanie świątyni. Na raz następny sobota godz.: 900 proszone są następujące osoby: Anna Brożbar, Alicja Kud, Marek Ingot, Stanisław Kochmański, Marian Siupik.
  2. Tegoroczna Niedziela Miłosierdzia Bożego, jak i dni ją poprzedzające, zapewne w sposób wyjątkowy zapiszą się w naszej pamięci. Poszczególne diecezje, miasta, ale także parafie zaplanowały na ten czas rozmaite wydarzenia, przede wszystkim o charakterze religijno-kulturalnym, aby jak najowocniej wykorzystać ten wyjątkowy czas.
    To oczywiste, że w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o duchowe przygotowanie do kanonizacji błogosławionych papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.
  3. Zapraszam na Nowennę do Miłosierdzia Bożego połączoną z Nowenną przed kanonizacją. Biskupi podpowiadają nam – aby wszyscy, którzy nie będą uczestniczyli w uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie, wieczór i, w miarę możliwości, noc poprzedzającą to wydarzenie, spędzili na czuwaniach modlitewnych organizowanych zarówno przez całe diecezje, jak i  pojedyncze parafie. Takie czuwanie przed wystawionym w Najświętszym Sakramentem proponuję też i w naszej parafii – byłoby ono w sobotę po wieczornej Mszy Świętej, zakończy je Apel Jasnogórski.
  4. Z kolei w samym dniu kanonizacji w kościele parafialnym zostanie odprawiona Eucharystia dziękczynna w Godzinie Miłosierdzia. Zmienimy jednocześnie godziny Mszy św., tzn.: będzie ranna o godz.: 730 i o 1500 – tak, aby umożliwić sobie i wiernym uczestniczenie w telewizyjnej transmisji z Rzymu. Podkreślam jednak, że samo obejrzenie Mszy św., nawet z Rzymu, nie zwalnia nas od udziału w niedzielnej liturgii.
    Warto także, by każda rodzina ustaliła swój indywidualny program świętowania tego wydarzenia. Może to być wspólna modlitwa, lektura chociażby jednego z papieskich dokumentów, obejrzenie, szczególnie razem z dziećmi, filmu przybliżającego postać papieża czy podjęcie konkretnych postanowień. Nie zapominajmy także o zewnętrznych wyrazach naszej pamięci, które będą świadectwem dla innych. Umieśćmy, więc w oknach naszych domów obrazy czy plakaty przedstawiające papieża oraz zapalone świece, może flagi – państwową i papieską.
  5. Tradycyjnie ofiary złożone dziś na tacę przeznaczone są na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Starajmy się na różne sposoby wspierać dzieło chrześcijańskiego wychowania, aby nigdy w naszym społeczeństwie nie brakowało nie tylko ludzi wykształconych, lecz także głęboko zaangażowanych w życie społeczne, a zarazem wyznających chrześcijański system wartości.