5 Niedziela zwykła C

10 lutego 2013

1. Zakończyłem odwiedziny duszpasterskie zwane kolędą. Dziękuję za wszystkie spotkania w Waszych domach, za wspólną modlitwę, ofiarność, życzliwość i staropolską gościnność. Serdeczne Bóg zapłać.

2. Bóg zapłać za podjęcie kolejki. Na następny raz kościół posprzątają i przygotują: …

3. W poniedziałek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej, wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy i zdrowi pielgrzymi z całego świata. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorych.

4. Najbliższa środa, 13 lutego, to Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msza Święta tego dnia w naszym kościele o godzinie 1700.

5. Przypominam, że w Środę Popielcową wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych.

6. W czwartek, 14 lutego, obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy, podnosząc tym samym ich wspomnienie do rangi święta.

7. W piątek o godzinie 1630 odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po nim Msza Święta. Czcicieli Chrystusa Ukrzyżowanego zapraszam.

8. Przyszła niedziela będzie pierwszą Wielkiego Postu. Msze Święte o godzinie: 730; 1030; O godzinie 1500 Gorzkie Żale, a zaraz po nich (około 1600) Msza Święta – i tak będzie przez cały Wielki Post.

9. Intencje:
ND10 730 – +++Eugeniusz Broda w 19-ą rocz; oraz Maria, Józef, Maria Szpytma;
1030 –  za parafian;
1500
PN11 – +++Agnieszka i Szymon; Maria, Tadeusz, Apolonia, Piotr, Maria, Leon, Zdzisław Jędrejko
WT12 – O zdrowie i Boże Błogosławieństwo.
ŚR13 – +Balawejder Waleria w 1-ą rocznicę.
CZ14 – +++Stefania, Maria, Ludwik.
PT15 – +Stanisław Patrzyk.
SB16 – +Kazimierz Mierzwa.
ND17 730
1030 – ++Juliannę i Adolfa Graniewskich, Marię, Anielę Sebastiana Trojnar.
1500 – za parafian;