30 Nd zw A / 2023

X.Proboszcz, Utworzono: . Opublikowano w Ogłoszenia parafialne

29 października 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. We środę, 1 listopada, przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej. W naszym kościele będą one sprawowane według następującego porządku 730, 1030. Po Mszy Świętej o godz. 1300 – błogosławieństwo zniczy na groby naszych zmarłych a następnie wraz ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych wyruszymy w procesji na cmentarz i tam Nabożeństwo wypominkowo-różańcowe za zmarłych.

ODPUSTY ZA ZMARŁYCH
* na czym polega odpust za zmarłych?
Każdy grzech zaciąga winę i karę. Winę Pan Bóg nam odpuszcza poprzez spowiedź świętą, ale pozostaje kara do odpokutowania. Część tej kary człowiek odpokutowuje już tu na ziemi, natomiast resztę po śmierci w rzeczywistości, którą nazywamy "czyściec". Dusze w czyśćcu są pewne zbawienia, ale muszą jeszcze przez pewien czas zadośćuczynić sprawiedliwości Bożej. My możemy im w tym pomóc modląc się za nich, zamawiając Msze św., przyjmując Komunie Św., a zwłaszcza ofiarując odpusty, które polegają na całkowitym lub częściowym darowaniu kary w czyśćcu, co pozwoli duszy wcześniej osiągnąć niebo. A co jeśli ktoś za kogo ofiarujemy odpust jest już w niebie? Nasza modlitwa nie idzie na darmo! Trafia do wielkiego skarbca modlitwy Kościoła i pomaga innym duszom. 
* kiedy i w jaki sposób zyskujemy odpust zupełny za zmarłych?
- od 1 do 8 listopada każdego dnia można zyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza i modlitwę (przynajmniej w myśli) za zmarłych
- w Dzień Zaduszny można zyskać dodatkowo odpust zupełny jeden raz za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy
* warunki potrzebne do zyskania odpustu zupełnego:
- idziemy do spowiedzi świętej... do zyskania jakiegokolwiek odpustu potrzebny jest stan łaski uświęcającej (czyli wolność od grzechu ciężkiego)
- przyjmujemy Komunię Świętą
- wyrzekamy się w duszy przywiązania do każdego grzechu (nawet lekkiego)
- odmawiamy następujące modlitwy: "Ojcze nasz", "Wierzę w Boga" i dowolna modlitwa w intencjach, które poleca nam Ojciec Św. (np. "Zdrowaś Maryjo")
- jeśli zabraknie któregoś z tych warunków np. przyjęcia Komunii Św. danego dnia, a będziemy w stanie łaski uświęcającej to nawiedzając cmentarz możemy zyskać dla naszych zmarłych odpust cząstkowy.
2. Zaś w czwartek, 2 listopada, przypada w liturgii wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. W naszym kościele, Msza Św. o godz.: 730 i o 1700 – a po niej nabożeństwo wypominkowe i modlitwy za zmarłych.

3. W tym tygodniu przypada też pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek będziemy podczas Godziny Świętej od 1600 – 1700 dziękujmy za dar Eucharystii oraz prośmy o liczne i święte powołania kapłańskie.
W piątek – do południa odwiedziny chorych i seniorów z posługą sakramentalną.
O godz.: 1500 Koronka do Bożego Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie okazja do spowiedzi świętej. Przed 1700 Litania do NSPJ i Akt oddania NSPJ a po Mszy nabożeństwo wypominkowe. A w sobotę zapraszam na Mszę św. i pierwszosobotnie nabożeństwo różańcowe ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej połączone z nabożeństwem wypominkowym.

4. Bóg zapłać za podjęcie kolejki, za ofiarę na kwiaty i środki czystości. W tym tygodniu proszę o podjęcie kolejki: Marta Kruk, Renata Ryznar, Katarzyna Bytnar, Marek Pszonak, Agata Ząbroń, Bronisława Drożak, Renata Dzień.

5. Na ołtarzach pojawiły się piękne kwiaty – chryzantemy. Za ten Dar składam serdeczne „Bóg zapłać” rodzinie Michalik, która jak co roku ofiarowuje te doniczkowe kwiaty do naszego kościoła.

6. Do Kasy Inwestycyjnej, na remont polichromii w świątyni, wpłynęły ofiary: Skawinowie Gać Nr 133 A = 200 zł; „Bóg zapłać za już i proszę o jeszcze”.

Copyright © 2020 Parafia Wniebowzięcia NMP w Gaci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.