Sakrament małżeństwa

X.Proboszcz, Utworzono: . Opublikowano w Sakramenty

 

"Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu"
(KPK, kan. 1055, § 1).

 

Narzeczeni zgłaszają się na zapowiedzi przedślubne do kancelarii parafialnej nie póżniej niż na trzy miesiące przed zaplanowanym terminem zawarcia sakramentu małżeństwa w parafii stałego miejsca zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego.

Na spisanie protokołu przedślubnego przyjmowani są narzeczeni po uprzednim uzgodnieniu terminu pierwszej rozmowy.
Na pierwszą rozmowę mogą się umówić telefonicznie dzwoniąc pod numer kancelarii parafialnej lub zgłosić się osobiście.W czasie I spotkania narzeczeni przedstawiają:

  • aktualne metryki chrztu wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące wstecz;
  • świadectwo bierzmowania;
  • świadectwa nauki religii klasy 8 szkoły podstawowej (lub z 6 klasy szkoły podstawowej), z III klasy gimnazjum i z ostatniej klasy szkoły średniej lub zawodowej;
  • dokumenty stwierdzające stan wolny z USC - (małżeństwo konkordatowe);
  • zaświadczenia o udziale w katechizacji przedmałżeńskiej - w tzw. kursie przedmałżeńskim;

    Katecheza przedmałżeńska to forma tzw. przygotowania bliższego do małżeństwa. Najlepiej je odbyć bezpośrednio po bierzmowaniu, w swojej parafii lub w najbliższej okolicy. Kto tego nie zrobił, powinien te katechezy jak najszybciej uzupełnić, zapisując się na nie w dowolnej parafii lub korzystając z form rekolekcyjnych.

  • zaświadczenie o ukończeniu katechezy przedślubnej - DEKANALNA PORADNIA RODZINNA

    Katecheza przedślubna to forma tzw. przygotowania bezpośredniego do małżeństwa. Najlepiej je zaplanować na ok. rok przed ślubem, np. wtedy, kiedy ustala się datę małżeństwa i rozpoczyna organizację przyjęcia weselnego. W ramach tych katechez, obok wspólnych zajęć z kapłanem i doradcą, każda para odbywa trzy indywidualne spotkania z doradcą życia rodzinnego oraz otrzymuje materiały potrzebne do prowadzenia i interpretowania obserwacji w ramach Naturalnego Planowania Rodziny.

    Do zawarcia małżeństwa wymagane jest odbycie zarówno katechez przedmałżeńskich, jak i przedślubnych.

  • strona owdowiała świadectwo zgonu współmałżonka z parafii miejsca pogrzebu;
  • dowody osobiste;
  • strona która otrzymała wyrok Sądu Biskupiego stwierdzającego nieważność zawartego małżeństwa - tenże dokument;

O pozostałych dokumentach koniecznych do zawarcia sakramentu małżeństwa narzeczeni zostaną poinformowani w czasie przeprowadzania protokołu przedślubnego. Dokładne informacje dotyczące katechez przedmałżeńskich są podawane w informacjach duszpasterskich. Katecheza taka odbywa się w wyznaczonych parafiach - przez cały rok.

Narzeczeni otrzymują kartki do spowiedzi przedślubnej. Zaleca się, aby I spowiedź przedślubna była spowiedzią generalną z całego życia. Do obu spowiedzi, podobnie i do następnych należy przygotować się z książeczki lub modlitewników, w których znajduje się szczegółowy rachunek sumienia dla osób dorosłych.

Świadkami ślubu powinny być osoby wierzące i praktykujące. One również powinny przystąpić do spowiedzi i Komunii św. ofiarowanej w intencji nowożeńców.

Nie mogą być świadkami:

1. żyjący w małżeństwie bez ślubu kościelnego,
2, młodzież która nie uczęszcza na katechezę,
3. kto nie przyjął sakramentu Bierzmowania,
4. obojętni religijnie,
5. prowadzący gorszący tryb życia.

"Jakże potrafię wysłowić szczęście tego małżeństwa, które wiąże Kościół, Ofiara eucharystyczna umacnia, a błogosławieństwo pieczętuje, aniołowie ogłaszają, a Ojciec potwierdza?... Cóż za jarzmo dwojga wiernych złączonych w jednej nadziei, jednym dochowaniu wierności, w jednej służbie! Oboje są dziećmi tego samego Ojca i oboje wspólnie służą; nie ma pomiędzy nimi podziału ani co do ciała, ani co do ducha. Owszem, są prawdziwie dwoje w jednym ciele, a gdzie jest jedno ciało, jeden też jest duch" (Jan Paweł II, Familiaris consortio, 13).

Copyright © 2020 Parafia Wniebowzięcia NMP w Gaci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.