Kancelaria

X.Proboszcz, Utworzono: . Opublikowano w Kancelaria

Kancelaria w naszej parafii czynna jest:

od poniedziałku do piątku po Mszy świętej.

Nieczynna jest we wszystkie niedziele oraz uroczystości kościelne (np. w Boże Ciało) i w święta obowiązkowe zniesione przez władze państwowe (np. 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP). Kancelaria nieczynna jest również po wcześniejszych informacjach podanych w ogłoszeniach parafialnych

Sprawy nagłe (np. wezwanie do chorego, zamówienie Mszy św. w intencji osoby ciężko chorej, udającej się na operację) można realizować w KAŻDEJ PORZE KAŻDEGO DNIA telefonicznie lub osobiście u Księdza poza godzinami działalności kancelarii.

Uwaga: Zgodnie z prawem kościelnym wszystkie sprawy związane z sakramentami: chrztu św., I spowiedzi i Komunii św., bierzmowania, małżeństwa i pogrzebu zgłasza się we własnej parafii tj. w miejscu stałego zamieszkania.

Kancelaria parafialna spełnia podwójną funkcję. Jest ona najpierw biurem, czyli urzędem, gdzie koncentruje się cała dokumentacja parafii, jako najmniejszej cząstki Kościoła Chrystusowego. Tu prowadzi się rejestr jej członków, z uwzględnieniem głównych etapów ich życia (urodziny, chrzest, ślub, pogrzeb). Tu także prowadzona jest cała dokumentacja parafii, jako osoby prawnej i administracyjnej jednostki kościelnej. Tu wreszcie skupia się cała działalność obsługująca potrzeby gospodarcze samej parafii: jej koszty funkcjonowania, wydatki na cele kultu oraz wszelkiego rodzaju inwestycje.

Oprócz wymienionej funkcji istnieje jeszcze ważniejsza. Jest to funkcja kancelarii, jako miejsca duszpasterskich kontaktów ks. Proboszcza z parafianami. W tym aspekcie kancelaria parafialna jest jakby przedłużeniem i konkretyzacją tego, co dzieje się w kościele czy w sali katechetycznej. W ten sposób kancelaria parafialna staje się jednym z głównych miejsc wykonywania urzędu pasterskiego Kościoła. Powinno to znaleźć swój zewnętrzny wyraz przede wszystkim w żywych i osobistych kontaktach proboszcza z parafianami, a następnie w różnego rodzaju dokumentacji duszpasterskiej. (Wyciąg z Instrukcji o Kancelarii Parafialnej Synodu Archidiecezji Przemyskiej 1995-2000).

Copyright © 2020 Parafia Wniebowzięcia NMP w Gaci. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.